Ring på telefon: +45 96 30 17 00
Vi bakker om et godt formål, idet vi støtter velgørenhedsløbet ’Løb for Skyggebørn,’ hvis økonomiske overskud går ubeskåret til foreningen Skyggebørn.

Hos Uni-way A/S er vi stolte af støtte et velgørende formål. Således har vi valgt at bakke op om ’Løb for Skyggebørn’ med et sponsorat på kr. 5.000,-

Arrangementet finder sted lørdag den 8. august og skydes i gang fra E-huset i Aalborg (nær Kabelparken, Østre Havnepark). Èn runde vil være 5.275 km, og der vil ligeledes være mulighed for at tilbagelægge 4 og 8 runder, dvs. både et halvmaraton og et maraton.

Foreningen Skyggebørns mission er at skabe et trygt rum for børn i sorg – herunder igennem sorggrupper for børn og unge i en række af landets største byer, og altså også i Aalborg.

Ambassadør for Skyggebørn, Søren Vibeholm Klinsmann deler følgende på sin LinkedIn-profil:

”Tusind tak til Uni-way for den flotte donation på kr. 5.000,- til Skyggebørnsløbet i august. Jeres støtte gør en forskel og hjælper os med at skabe en vigtig og meningsfuld dag for børn og familier. Vi er meget taknemmelige for opbakningen.”

Læs mere om ’Løb for Skyggebørn’